Mint azt korábban a (k)ukikus illetve (p)unikus mágnesességről és a thermodinamikáról szóló értekezésekben érintőlegesen megemlítettük, a kocsmatérben elhelyezkedő részecskék egy elektromosan erősen töltött, tömegközéppontnak is tekinthető, szaknyelven "söntéspult"-nak nevezett mező körül oszcilálnak, egyéb hatás híján egyenletes eloszlásban. Jelen tanulmányban ennek a mezőnek a részecskékre gyakorolt hatásait vizsgáljuk.
A részecskék a kocsmatérben relatív töltéshiányos állapotban vannak. Itt csak megjegyezzük, hogy a kocsmatéren kívül értelmezett abszolút töltésük erős, a söntéspult körüli oszcilláció hatására egyre erősebb. Ezen töltéshiányos állapot megszűntetése, végső soron pedig az abszolút töltésük emelése miatt oszcillálnak a söntéspult körül, hogy ott töltéshordozókat vegyenek fel. A relatív töltöttség az alábbi, egyszerű függvénnyel írható le:
f(töltrel)=1/dtöltabs*(vosc/dKP)*1/t
A képlet a következőképpen olvasható ki: minél nagyobb az abszolút töltöttség változása, a relatív töltöttség annál kisebb. Minél kisebb az oszcilláció sebessége, vagy nagyobb a készpénzmennyiség változása, a relatív töltöttség annál nagyobb, és végül: minél több idő telik el, a relatív (és persze az abszolút is) töltötség szintje csökken.
A kocsmatér elektromosan leginkább töltött mezeje a söntéspult. A részecskék ide vándorolnak, hogy a relatív töltetlenségi állapotukat csökkentsék. A pult töltöttségét egy -közkeletű kifejezéssel élve- "csapos", szaknyelven "piazon" nevű részecskén keresztül érik el. Érdekes jelenség, hogy ha egy részecske magas abszolút töltöttségi szinttel érkezik a kocsmatérbe, a piazon kilöki a kocsmatérből, nem adja át a töltéshordozót, akármilyen nagy legyen is a részecske relatív töltöttsége. Esetlegesen kivétel lehet ez alól, ha a magas töltöttségű részecske (p)unikus vonzása nagyobb, mint a kilökődésre irányuló hatás. Azokat a részecskéket viszont, amelyek abszolút töltés nélkül érkeznek a térbe, még akkor is ellátja töltéssel a piazon, ha abszolút töltöttségük extrém magas szintet ér el, de még képesek az oszcillációra.
Fontos itt megemlíteni, bár korábban említettük, hogy az abszolút töltöttség szintje nem kívánatos hőmozgásokhoz vezethet. A piazon, mint a töltésáramlást szabályozó, valamint az egyensúly fenntartásáért felelős részecse, a túlzott hőmozgások esetén megállíthatja a töltések áramlását.
A kocsma- vagy vendégtér részecskéi a következők lehetnek: a (p)unikus mágnesességű punizon, a (k)ukikus mágnesességű kukizon, és a Károly-típusú buzon. A fent említett piazon is ezen típusok közül valamelyikbe tartozik, ezért a töltésáramoltatás nem teljesen független a (p)unikus vagy (k)ukikus mágnesesség hatásaitól sem. Előfordul, hogy a piazon a töltésáramlás szükséges ellenáramlása, a készpénzáramlás híján is töltéshordozót bocsát ki a mágneses feszültségének korábban már tárgyalt levezetése után. Ezen kivételes eseten kívül minden más esetben a töltésmennyiség áramlását meg kell előzze a részecskétől a piazon felé írányuló készpénzáramlásnak. Ezért aztán a relatív töltöttség és az oszcilláció nem elegendő az abszolút töltés fokozásához, ahhoz a részecske készpénztöltöttsége is szükséges.
A részecskék addig folytatják az oszcillációt, míg az abszolút töltöttségük el nem éri azt a szintet, ahol már a részecske nem képes az önálló oszcillációra, vagy a készpénztöltöttsége a legkisebb töltésmennyiség egyenértéke alá nem esik, esetleg a f(t) függvény el nem éri a határértékét, a zárórát. A mozgásképtelen részecskét, függetlenül a készpénzzel való töltöttségétől, berugozonnak, míg a készpénztöltöttségét elvesztett részecskét, függetlenül az abszolút vagy relatív töltöttségétől, csórizonnak nevezzük.
Az f(t) függvény korábban már említett határértéke a záróra. Ez az időpont az, ahol a töltéshordozók kiáramlása megszűnik, és a piazon minden részecskét kilök a kocsmatérből(mágnesességen alapuló kivételek itt is előfordulhatnak).
És most térjünk át a söntéspult gravitációs hatásainak elemzésére!
A csapos (piazon) egy kétszázkilós dagadt állat, és ha bemegy a pultba, arra felé lejt a krimó. Ez a legfőbb, sőt, egyetlen oka a söntéspult gravitációs hatásainak.
Köszönöm a figyelmüket!
Tisztelettel:
Ernesto Penetra
Közíró és közlekedő